Zpět

Nahoru

Dolů

Obsah

Hlavní stránka   

 

Reportáž z CzechTREKu konaného 23.9.2006 v Praze, českých oslav 40. let Star Treku

 

 

Následující text byl původně sepsán ručně během asi dvou až tří týdnů po konání českých oslav 40 let seriálu Star Trek (premiéra druhého pilotního dílu 8. září 1966), které se uskutečnily v pražském Kulturním domě Ládví a sousedním multikině (opožděná česká premiéra desátého filmu Nemesis) v sobotu 23. září 2006 pod nápaditým a odvážným názvem CzechTREK (jak poznamenal i jeden z pořadatelů, podobnost se jménem obávané technoparty, mohla vyvolat zájem bezpečnostních složek, toho dne navíc bylo oznámeno ohrožení Prahy teroristickým útokem, CzT však zůstal ušetřen).

Věty tohoto pokusu o reportáž byly následně luštěny, přepisovány do počítače a upravovány až od prosince 2006 do počátku února 2007, se změnami do konečné podoby až v květnu 2007, přičemž už v původních zápisech mohou být některé nepřesnosti, přeskočený sled událostí apod. Tyto „mouchy“ tedy prosím omluvte stejně jako dosti subjektivní charakter mého vyprávění, které se soustřeďuje spíše na vyjádření mých osobních pocitů a postřehů či potíží než na objektivní zhodnocení a hlavně vyčerpávající informování o celé akci, byť záznam celého obsahu akce nebyl ani mým záměrem. V tomto ohledu nemohu suplovat samotnou účast na akci. Navíc, ačkoli ve škole často i nepodstatné věci zapisuji, tady jsem se nenechal rušit, a vnímal dění kolem sebe v klidu, přímo, nezaštítěn poznámkovým blokem. Až později jsem se rozhodl přeci jen něco sepsat alespoň ze své chabé paměti. -)

 Bohužel nemohu poskytnout ani žádné vlastní snímky či záběry. (Běžně rád fotografuji v relativně velkém množství, byť pouze automatickým fotoaparátem, avšak zrovna toho dne se odehrávaly i jablonecké slavnosti, které chtěl zdokumentovat můj otec.) Kéž to text vynahradí… ;-)

 

 

Obsah

 

Přípravy na můj první con

 

Sobota 23.9.2006 – den CzechTREKu

 

Na místě

První kontakt

Promítání filmu Star Trek: Nemesis

Registrace na CzechTREK

-o-o-

-o-o-

Čekání na Vyslance

Uvítání

Star Trek – curriculum vitae

Zdravý zápal vs. fanatismus

Oktan Team: Osm zastavení agenta 008

MVéčka (music videa)

-o-o-

Star Trek XI – co nás čeká v roce 2008?

Společné setkání a „večeře“ StarNETu

Galavečer s hosty

Sladká čtyřicítka

-o-o-

(Rádoby -)) Křest rukopisu nové knihy „Svět zkázy“

Afterparty (aneb Jak se umí bavit trekkies)

Rozchod a nocleh

 

Neděle 24.9.2006 – cesta domů (Voyage Home -))

 

Závěr

 

Některé zajímavé odkazy

 

 

Přípravy na můj první con

 

Po dlouhém váhání jsem se konečně odhodlal, že se, ačkoli jsem jinak v osobním kontaktu spíše uzavřený introvert, odhodlám alespoň u příležitosti již 40. výročí existence Star Treku na jednodenní akci s jeho dalšími příznivci setkat osobně a ne jen na diskusním serveru StarNET (SN). Ten byl nedávno díky Valerisovi po likvidační akci JohnyhoDoga vzkříšen z mrtvých, a i to nás, jeho věrné návštěvníky ještě více sblížilo. Původně jsem se chtěl objevit už v létě alespoň jeden den na velikém setkání fanoušků různých okruhů sci-fi na Festivalu fantazie v Chotěboři, ale tehdy jsem ještě nějak nenalezl čas ani odvahu, zvláště když šlo o velice masovou záležitost. -)

         Již předem jsem se na stránkách akce tak jako dalších asi 166 entit přihlásil, byť jsem si ponechal otevřená zadní vrátka využitím možnosti platit až na místě, a vyhledal si a pro jistotu vytiskl i další informace o programu, místě conu i ubytování. Ještě v pátek 22.9.2007 v noci jsem však řešil metodu, jak správně svázat karimatku se spacákem. Ačkoli se stanováním mám pouze několik málo školních zkušeností z výletů a sportovních kurzů, mé řešení nakonec ocenil i Pike. Ale nejlépe na tom stejně byli ti, kteří dokázali spojit vše do jednoho zavazadla. -)

Opět se tak stalo to, co je již pravidlem, když někam jedu, třeba i skoro každé pondělí do školy (z Jablonce n. N. do Prahy). Šel jsem zase spát snad až po druhé hodině ranní, což by samo o sobě ještě nebylo tak pozdě. Když jsem se ale následně musel probudit a vstát už v šest hodin, byl jsem nucen se spokojit jen se čtyřmi hodinami spánku, což věru nebylo, navíc na účast na podobné akci, moc dostačující. A to jsem ještě doufal, že si před ulehnutím do postele stihnu přečíst další část Mvekova románu… -)((

 

 

Sobota 23.9.2006 – den CzechTREKu

 

 

V 7:15 jsem vyrazil autobusem do Prahy. Paradoxně musím říci, že však šlo bohužel o přímý spoj, navíc končící na konečné stanici linky metra B, na Černém Mostě, takže časového prostoru k dalšímu spánku poskytoval poskrovnu. Doufal jsem, že přesto vše „ustojím“. Autobus dorazil na konečnou již v 8:20, snad ještě o pět minut dříve oproti jízdnímu řádu.

Po jízdě metrem B jsem na Florenci přestoupil na linku C, abych po letech opačného směřování na kolej apod. po jejím jižním rameni tentokrát vyrazil na sever. Napětí před mým prvním conem začínalo pracovat. Na chvíli jsem myslel, že v dívčí skupince kousek ode mě u dalších dveří stojí i Diegina -), jak jsem ji „znal“ z fotografií z webu, avšak zřejmý omyl potvrdilo to, když entita vystoupila už ve stanici Nádraží Holešovice. 

 

Na místě

 

Tak jsem již krátce po 8:45 dorazil na konečnou linky metra C Ládví a kupodivu našel hned správný směr ke kulturnímu domu (KD). Přede mnou se rozprostřela ukázka typické komunistické sídlištní zástavby. Dvě krychlové či kvádrové stavby odpovídaly kulturnímu domu a kinu na mapě. Nejprve jsem i se zavazadly obešel KD. Pozdravila mě jedna osoba, snad účastnice či pořadatelka CzT, a odešla do postranní restaurace. Podíval jsem se, kde je hlavní vchod, a pak obdobně předběžně prozkoumal z vnějšku i multikino.

Za chvíli jsem usedl na kamennou zídku. Poblíž se nacházeli i nějací kluci, které jsem asi jako dívky v metru opět mylně považoval za trekkies. Až po sléze jsem si povšiml na betonové dlažbě černých, velice mastných, kapek, které poskvrnily i vak mého spacího pytle. Možná šlo i o rozložený ptačí trus, v lepším, ovšem o to méně pravděpodobném případě borůvky… -)((

Chvilku jsem si četl časopis Letectví a kosmonautika, jenž jsem si vzal s sebou pro podobné chvíle čekání, pak jsem ještě vyrazil dál rovně po sídlišti, které oplývá docela nezvykle velkým množstvím zeleně. Po tomto krátkém kolečku se zavazadly, kdy jsem mohl sledovat nakonec ne zas tak nevzhledné prostředí probouzející se do slunného víkendu, jsem se vrátil na místo (a dával větší pozor na zem při pokládání příručního zavazadla).

Znovu jsem si prohlédl KD. Kupodivu šli dovnitř nějací důchodci. Že by měli ještě před námi nějakou sešlost, nebo jde o typický sídlištní víkendový život? Místo v neděli do kostela v sobotu do KD? (Jak jsem se později dozvěděl, kvůli CzechTREKu byla zrušena jedna z prodejních akcí, které se v KD jinak pravidelně konají, zejména k potěše starších občanů, kteří, neinformovaní, stejně přicházeli. Pořadatel little borg byl pak za své „kacířství“ podle zlých jazyků málem umlácen holemi…)

Asi v 9:30 přišla po schodišti před hlavním vchodem do KD konečně první skupinka skutečných účastníků. Podle internetových fotografií jsem poznal její (alespoň v tu chvíli -)) vedoucí a nejvyšší osobnost – Vyslance alias Jem’Hadara. (Později jsem se dozvěděl, že i ostatní byli zřejmě členové divadelního OktanTeamu.) Než jsem stačil zareagovat, prošli kolem mě ke kinu.

 

První kontakt

 

Po chvíli, když jsem zrovna něco vyhazoval do odpadkového koše pod schody před vchodem do KD, se Vyslanec opět objevil. Osmělil jsem se a představil. Použití přezdívek nepůsobilo tak trapně, jak jsem se obával: „Nejseš ty Vyslanec? Já jsem Pozemšťan.“ Musím přiznat, že se mi trochu roztřásla kolena. Přeci jen na společenská setkání nejsem moc zvyklý, a je zvláštní pocit poznat osobně někoho, s kým se setkáváte téměř denně na webové diskusi. (Bratranec to později komentoval slovy, že kolena se mají klepat jen při reakci na přítomnost ženy. No, nevím, ale mohu ujistit, že tady šlo o klepání poněkud jiného charakteru.-)) Nakonec se mi snad podařil nervozitu, ačkoli jsem pozemšťan, trochu po vulkánsku potlačit.-) Za chvíli se objevili také Mvek.

To už se ale přiblížila 10. hodina dopolední. Nejprve jsme se zařadili do fronty a koupili si vstupenky na promítání filmu Nemesis. Zahlédl jsem pár tváří povědomých z reportáží ze startrekovských conů. Poté jsme s předstihem vstoupili do KD uložit si zavazadla. Následoval jsem Vyslancovu skupinku kolem Oktan Teamu. Šatna byla ještě uzavřená, ale jeden z pořadatelů nám uvolnil místo v 1. patře před uličkou k malému sálu. Nakonec jsem odevzdal i batoh, byť obsahoval i věci, o kterých jsem věděl, že je budu po návštěvě kina potřebovat (jídlo, pití apod.) Doufal jsem, že jej budu moci vyzvednout ještě před koncem akce.

 

Promítání filmu Star Trek: Nemesis

 

Za chvíli jsme se odebrali před multikino, protože se čas před 10:30, kdy měla začít projekce, nachýlil. Tam už čekal Mvek, který mě představil i Yakuzzu, který byl ale také podle fotek nezaměnitelný, stejně jako Lynx. Yakuzza podotkl, že se snad nějak podaří zorganizovat i určité shromáždění návštěvníků StarNETu. Poté jsme hromadně vyrazili do hlavního kinosálu – doleva a po schodech nahoru. (Doufal jsem, že nejdu špatně.) Až se před námi otevřel snad největší biograf, jaký jsem kdy viděl (ty ale lze spočítat na prstech jedné ruky.)  -) 13. řada, 14. sedadlo. Ob křeslo po mé pravici seděl Vyslanec, a sličné dívčí stvoření vedle mě byla nejspíše Lagga. (Nějak jsem ale neměl odvahu se hned představit.) Nedalo se přeslechnout různé pozdravy Vyslance ze všech stran i jeho komentář k titulkům, když říkal, že se mu před poslední korekturou podařilo podstrčit místo „Czech Trek uvádí“ „Nikola Bojčev uvádí“ (Jde o hlavního organizátora akce, little borga z fanklubu Trekkies: TNG… Přesto se však do titulků dostala přímo jedna narážka na StarNET, která mi však zůstala skryta.

Na velkém plátně působil film velkolepě. Titulky sice běžely na dvou plochých panelech pod plátnem, jak jsem se později dozvěděl, z důvodů dohody s poskytovatelem filmu o autorských právech, ale alespoň tak šlo ještě více vychutnat původní snímek. Často jsem titulky nestíhal, či spíš ani nechtěl stíhat sledovat… Střídání scén se na plátně ani nezdálo tak rychlé. Kdo vzpomene na první „neoficiální uvedení“ Sickbay… Zde bylo vidět všechny detaily krásné zelené mlhoviny i Scimitaru, zahalených při jiných zobrazeních do černé temnoty. Jen useknutí děje ke konci, což je však běžné u mnoha příběhů, komentovalo jedno dítě za námi příhodnými slovy: „Kde se to tam vzalo?“ Po téměř úplném zničení se najednou objevila zcela opravená Enterprise v „suchém doku“ na nejspíše pozemské oběžné dráze. :-)

Sál byl plný jen asi z jedné třetiny, ale na rozdíl od jiných fanoušků se mi to zdálo jako docela velký počet. Překvapili mě právě i malé děti či starší lidé. Když uvážím, že zájemci měli možnost navštívit ještě dvě další promítání, chladný vztah většiny obyvatel Česka ke sci-fi a  fenoménu Star Trek zvláště, a i nespokojenost některých fanoušků s tímto zatím posledním natočeným (10.) filmem… Co jsem však asi ještě nezažil, a dokumentuje to sílu zážitku, že se lidé (nejenom křehké dívky) při „smrti“ Data neubránili slzám i hlasitému pláči. I mě se trochu dotkl smutek. Takový projev emocí mě ale trochu zarazil. Po dalším pozorování však mohu s klidem ujistit, že o fanatiky a šílence, před kterými mě před odjezdem varovala sestřenice, opravdu nešlo, ale… :-) 

Vyčkali jsem v pohodlných křeslech potažených modrou látkou až do konce závěrečných titulků. Měla by to být samozřejmá slušnost, ale jinak jsem to v Jablonci v kinech ještě nezažil. Dříve nebo později musíte vstát, abyste nebránili „evakuaci“ ostatních. Dlužno však prozradit, že tady všechny motivovalo upozornění o následném slosování vstupenek. (Nic jsem (naštěstí) nevyhrál. :-)) 

 

Registrace na CzechTREK

 

Za chvíli začala registrace. V diskusi na StarNETu se před akcí objevily obavy, aby nebyla neúnosně dlouhá fronta, přičemž se Vyslanec vytahoval, že „proklouzne jako nůž máslem“. Nešlo však o plané chlubení. Vyslanec s laggou skutečně, byť fronta nebyla tak strašná, prolétli registrací, vydali se po schodech napravo od fronty nahoru, a už je po zbytek akce (téměř) nebylo vidět... :-)

Při registraci jsem dostal visačku, na kterou mi po dotazu pořadatel černým fixem napsal mou přezdívku (jak jsem zjistil později, někteří si jméno psali až dodatečně sami), dále program akce s informacemi o předpokládaných hostech, plechovku Coca Coly o objemu 0,25 l, údajně z limitované edice (ovšem bez tématické souvislosti kreseb na obalu s ST), a lístek na ubytování v tělocvičně, který bych málem zapomněl. Odcházel jsem nevědomky bez něj, když za mnou však hned přiběhl pořadatel, který tak myslím prokázal skutečně profesionální organizaci akce a péči o účastníky.  

-o-o-

 

Než jsme šli do velkého sálu, hledal jsem batoh. Když jsem nahoře nic neviděl, došlo mi, že byl zatím přesunut do skutečné šatny v přízemí. Na nízké sedačce u šatny jsem využil obsah batohu a převlékl se, jelikož teplota vzduchu, aniž bych teď myslel nažhavenou atmosféru začínajícího conu, stoupala.

 

-o-o-

 

Když jsem vyšel ven před KD, protože první přednáška, resp. bod vlastního programu, měla začít až ve 14:00, najednou jsem znovu potkal Mveka. Po chvíli, když jsem jedl předem připravený chléb a zároveň mi telefonovala sestřenice kvůli určité rodinné záležitosti, se objevil i Razer, kterého mi Mvek představil. Nemohl jsem mu bohužel hned věnovat patřičnou pozornost (a zcela přítomný pohled). Už před akcí jsem uvažoval, že mnohé přezdívky se asi budou vyslovovat jinak, než jak je čtu na internetu. Razera jsem vždy četl [rázer], ale ve skutečnosti na mě rychle vychrlil krátce [rejzr]. Malou chvíli mi také trvalo, než jsem si uvědomil, co jsem slyšel, a tak alespoň nepřímo vyrozuměl, o koho asi půjde. :-)

 

Čekání na Vyslance

 

 Poté jsme se s Mvekem a Razerem vydali po schodech nahoru k velkému sálu. U vchodu nás uvítal bedlivě hlídající pořadatel Jacob (Carter, nikoli však tokra z SG). Mvek chtěl, abychom se sešli s Vyslancem, a nakonec se za ním vydal do Pizzerie, jejíž dveře stály hned po pravé straně schodů, kolmo ke vchodu do velkého sálu. Vešel dovnitř, a už se (nadlouho) nevrátil. -) S Razerem jsme zatím prohlíželi a komentovali okolní výzdobu startrekovskými plakáty na stěnách, zřejmě z fanouškovských sbírek. Poté se objevil i AVip, a když se Mvek s Vyslancem ne a ne ukázat, když nereagoval ani na Razerovo prozvánění, nakonec jsme vyrazili do sálu sami, abychom stihli začátek. Usedli jsme, později i s Mvekem a Razerovým kamarádem, vlevo vzadu, a vytvořili tak ještě i s kapitanem Pikem, kterého jsem též potkal poprvé, jakousi starneťáckou řadu.

 

Uvítání

 

Ve velkém sále plném stovek neupevněných židlí, který za vyvýšeným pódiem disponoval i plátnem ve formátu 4:3, a kdyby tato čísla udávala i velikost v metrech, možná bych nebyl daleko od pravdy, možná bych mu dosti ubral, s datovým projektorem se objevila zajímavá dvojice průvodců pořadem (později jsem zjistil, že jde o hlavního pořadatele little borga a Badrazz z pořadatelského klubu Trekkies: TNG). Dívka (Badrazz) prokázala pozoruhodný, až herecký, hlasový projev.

 

Star Trek – curriculum vitae

 

Pak již nastoupil po druhé hodině Johannson se zajímavou přednáškou představující Star Trek, fenomén, jehož 40. narozeniny jsme slavili. Oceňuji kvalitní grafické zpracování prezentace stejně jako hlasitý a relativně plynulý slovní projev. Téměř nezapomenutelné byly mnohé vtipné videoukázky. Jen bych vytkl to, že nezasvěcenec (byť zde vzácný) z nich mohl získat ze Star Treku poněkud nesprávný dojem. (Neelix prožívající klingosnké orgie apod.) :-)  Dále také nebyl dán všem částem (seriálům a filmům) Star Treku stejný časový prostor z důvodů téměř půlhodinového skluzu vytvořeného podrobnějším rozebíráním těch prvních. O posledním natočeném, ale v časové linii Star Treku prvním, seriálu Enterprise (později Star Trek: Enterpise), ačkoli u nás dosud neběžel na volně šířených televizních stanicích, mohlo být také řečeno kromě obrázku i pár základních obecných informací k zasazení děje apod. Jak jsem se ale dozvěděl později, záměrem prostě bylo neprozrazovat nic. No budiž. -)

 

Zdravý zápal vs. fanatismus

 

Následující přednáška „Zdravý zápal versus fanatismus“ se sice oproti logickému očekávání převtělila z filosofické diskuse spíše v představování českého ST „fandomu“ a hlavních klubů – CZ Kontinua, UPKB Dominion a Trekkies: TNG (v podání jejich čelních představitelů), jejich předností i povinností pro členy…, ale přesto to bylo zajímavé. I pro mě bylo nečekané vidět  při dotazech z publika i osoby, které se o existenci podobných organizací příznivců ST dozvěděly teprve zde, ačkoli přesto na akci přišly. Snad pomohly informace v některých televizních časopisech a jiných médiích... (Vždyť i dabér kapitána Picarda Pavel Soukup se prý snažil, byť nakonec neúspěšně, přijet právě po přečtení článku v nejmenovaných bulvárních novinách.)

Jeden člověk začal po zmínění drahosti přístupu k vysílanému Star Treku v češtině upozorňovat na údajně levnější možnost přístupu k placené televizní stanici poskytující Star Trek česky, a téměř všude. Místo opáčení, zda není náhodou zaměstnancem oné společnosti, mohlo být ale možná přednášejícími spíše konstatováno, že prostě za poplatek existuje více možností, přičemž všechny, ani ta zmíněná, nejsou záležitostí jediné firmy. Holt „kapitalistická volná soutěž“, volný výběr… -)

 

Oktan Team: Osm zastavení agenta 008

 

Poté přišlo očekávané amatérské divadelní představení Oktan Teamu „Osm zastavení agenta 008“. Objevil se jakýsi zástupce věhlasného profesora Oktana Ezotera, který v osmi bodech radil, co vše musí posádka Enterprise kapitána Archera (Vyslance) a T’Pol (Badraz) provést, aby vznikl úspěšný startrekovský seriál. Ve skutečnosti šlo o pokyny, které tuším odpovídaly reáliím skutečného seriálu ENT.

Oblečení herců se už sice zejména barvou s předlohou tak přesně neshodovalo  a červená uniforma  „kapitána Archera“ s kšiltovou čepicí připomínala spíše montérky, avšak pozor! I to docela vtipně parodovalo vzhled skutečných kostýmů posledního startrekovského seriálu, který tak přeci jen oproti předchozí přednášce dostal alespoň nepřímo větší prostor.

Bohužel musím přiznat, že vzadu ve vzdálené „řadě StarNETu“ jsem slyšel dobře jen asi každé druhé slovo, ale přesto jsem se docela dobře bavil. A to prý, jak později prozradili členové týmu, museli dosti improvizovat, a svůj výkon tak řadili k nejhorším. Inu, to bych tedy chtěl vidět ty lepší…  -))

 

MVéčka (music videa)

 

  Yakuzza avizoval setkání SN, ale nám se za ním nechtělo odejít (hledat ho), ani jsme jej neviděli. Po 17. hodině při přednášce tuším Liny o (e)MVéčkách (kupodivu neměla (MVéčka a snad ani Lina -)) nic společného s Mvekem, šlo o music videa, tedy hudební videa, hudbou doplněné scény ze Star Treku) se ale již u mě dostavilo volání toalety. Opatrně jsem tiše odsunul židli, abych si mohl odskočit, ale při pokusu oprostit sál jsem narazil na špatný východ (pro geografa typický smysl pro orientaci) -)) a marně jsem tahal za špatnou kliku či rukojeť. Po návratu a vyslechnutí další písničky (byť na mnohé jsem již na internetu narazil) jsem konečně našel správné dveře (byly totiž ponechány přivřené, takže mě vedlo světlo -)), a na chvíli odešel.  

-o-o-

 

U šatny, po cestě k oné místnosti, mě ještě odchytil Vyslanec s Jakobem, který mi předal pamětní list SN. Stihl jsem se jim také podepsat na jejich listiny, a rychle…

Později jsem si u šatny koupil na památku i dva pěkně starnetovsky (ve skutečnosti „nemesisovsky“) zelené plakáty (formátu A3) – CzechTREKu a české kinopremiéry filmu Star Trek: Nemesis.

 

Cestu zpět do velkého sálu jsem si prodloužil nahlédnutím do sálu malého, kde ale bohužel program asi právě skončil. Původně jsem si plánoval, že zhlédnu alespoň výbornou finskou parodii na Star Trek, Star Wreck V: In The Pirkinning na velkém plátně (projekce začínala, jenže pro něj by se stejně hodilo spíše skutečné filmové plátno jako na Nemesis, ne klasické promítací 4:3. Nakonec jsem tedy ani nelitoval a byl rád, že jsem mohl vidět většinu živého programu.

 

Star Trek XI – co nás čeká v roce 2008?

 

Když jsem se navrátil do velkého sálu, lidé ze SN už zmizeli. Podíval jsem se tedy jen na část Littlovy přednášky o plánovaném 11. ST filmu, a chystal se už pomalu odejít, když jsem byl stejně včas vytržen Pikem, za což mu děkuji.

 

Společné setkání a „večeře“ StarNETu

 

Blížil se čas 18:30, a v 19:00 měl začít velký galavečer s hosty – českými dabéry známých startrekovských postav. Konečně došlo na ono setkání lidí ze StarNETu. Jak jsme později na SN diskutovali, mohli jsme možná využít i nějaké hromadné svolání mikrofonem.-)

Podepisovali jsme si vzájemně listiny StarNETu, já napsal ještě dotaz na dabéry, i když konkrétní na pana Soukupa asi ne zcela přesně. Ostatní již zatím odešli na večeři do Pizzerie. Najednou se objevila ještě Hypospray a podepsala se mi. Měl jsem dojem, že myslí, že jde o jedinou oficiální listinu SN. Na čas jsem tak získal možná nejvíce podpisů, ale nakonec mě určitě předčil Yakuzza, který mohl jednak využít své větší kontakty s fanoušky, a mnohé starneťáky jistě "odchytil" i při noclehu u Margha a Hypospray :-D. Svůj taktéž pěkně popsaný list zveřejnil na SN v záhlaví fóra Noc StarNETu... Jacob -).

 

V pizzerii padla volba na lazaně. Porce v porcelánovém pekáčku byla za danou cenu docela malá (byť v Praze…), ale skutečně dobrá. Alespoň se tak, i když byl pokrm horký, dal stihnout začátek galavečera. Musím však po upozornění na SN pro upřesnění dodat, že výběr pokrmu nebyl zcela kolektivní. Razer si objednal ten, po němž se pizzerie zove pizzerií. -)

Galavečer s hosty

 

U vchodu do sálu pořadatelé pečlivě střežili hlavní bod večera před „nezvanými“ diváky. Jedna dívka tak chvíli s přísným zrakem sledovala můj pohyb, aby si dobře prohlédla visačku. (Nebo snad chtěla jen znát mou přezdívku? -)) Opět jsme obsadili levý zadní roh.

Dabéři byli až překvapivě vtipní a bezprostřední. Věta „Kapitán na můstku!“ z úst českého kapitána Janeway(ové) z Voyageru Sylvy Talpové pak na chvíli nechápající fanoušky přiměla i k povstání, což si však zasloužily i následující chvíle. Uvolněně a vtipně se vzájemně pošťuchovali i pánové Jiří Hromada, český doktor Leonard H. „Kostra“ McCoy z původního, právě 40 let starého ST seriálu (TOS – The Original Series), mimochodem překvapivě činný v Gay iniciativě a boji za lidská práva, a Zdeněk Bureš, jenž propůjčil svůj hlas českému Neelixovi z VOY i Quarkovi z před lety uvedené části seriálu DS9. Pan Bureš se prezentoval jako již spíše důchodce ze starších časů, avšak přesto prokázal ve vzájemných narážkách neobyčejnou bystrost.

Johannson hostům pohotově přehrál některé vtipné ukázky s jejich výkony použité původně v jeho přednášce. Pěkná byla např. jedna z úvodních scén dílu TOS „Shore leave“ (Dovolená), kde kolem doktora McCoye proběhne králík a mladá dívenka, jež ho hledá. Kostra přitom jen nehybně mlčky zírá… -))

Jen je škoda, že po brzkém odchodu Zdeňka Bureše působila zmínka o očekávání následujícího dělení dortu pro fanoušky trochu jako vyhánění všech herců, kteří přitom nevypadli na to, že by je otravovala nebo nudila i případná další hodinka.

Došlo však i na otázky z publika včetně části mé určené všem, která mohla možná působit trochu nekriticky či pochlebovačně, avšak myslím, že v daných případech byla oprávněná: „Jak to děláte, že je váš hlas skoro lepší než originál?“. Nakonec však má formulace možná až tak kladně nevyzněla. Paní Talpová si svým osobitým způsobem povšimla slova „skoro“… -)) Asi ne zcela přesný dotaz na pana Pavla Soukupa, českého kapitána Pikarda, zda ho mrzelo, že v jednom filmu daboval Rikera, bohužel zodpovězen být nemohl, jelikož překvapivě obětavý herec nebyl již i přes veškerou snahu schopen na místo dorazit včas. Podobně jsme museli oželet i v programu avizovaného Bohdana „Bhdana“ Tůmu, velkého to trekkie, představitele českého nadporučíka Data.

 Dlužno dodat, že hosté byli nakonec také posíleni menším sladkým zákuskem v podobě Borské krychle a přípitkem s moderátory (možná byl ale omezen čas setrvání v pronajaté budově, čas nástupu na ubytování apod.)

 

Sladká čtyřicítka

 

Když jsem příjemně naladěn opustil kolem půl deváté sál, prošel jsem hned u vchodu v bezprostřední blízkosti kolem dortu v podobě lodi Enterprise, ale uvědomil si to až zpětně, takže mi v paměti zůstal jen dojem talířovitého objektu na tyči. (Jak jsem později zjistil, šlo o na vysokém stolku či podstavci stojící přibližnou podobu lodi NX-01 z posledního seriálu podle data natáčení, byť prvního podle doby, do které je zasazen jeho děj. Při výročí 40 let Star Treku by se však možná slušelo připomenout takto spíše loď Enterprise z původního seriálu s registračním číslem NCC-1701. Možná ale někteří fanoušci, jak už u názorově nejednotných trekkies bývá zvykem, vždyť ST je také velice rozmanitý, chtěli obětovat spíše loď z méně oblíbeného nového seriálu než „zneuctít relikvii“ z TOS. Nicméně to bylo tentokrát jedno. Lidé se bavili a nezaznamenal jsem, že by došlo k nějakým svárům. :-))

 Musím také přiznat, že, jak jsem dort pořádně neviděl, když jsem zahlédl jeho první porce u některých lidí (Dieginy), podle jejich stříbřitého lesku jsem docela dlouho, za daných okolností zcela nelogicky, uvažoval, že jde o zavináče (ryby!) -)), které si objednali snad někde v občerstvení (jež tam možná ani nebylo).

Nakonec jsem se však sám k dortu netlačil, a zůstal raději vzadu u chodby k malému sálu u dalších lidí ze StarNETu, se kterými jsme se tam pak později též fotografovali.

 

-o-o-

 

Ještě předtím jsem ale měl možnost z bezprostřední blízkosti vidět Pantarei, i když jsem se neodvážil představit, a rušit tak její smutnou zprávu, že plán přilákat Valerise a odměnit jej za záchranu SN ztroskotal… :-(

Po fotografování SN jsem podobně z blízka, byť z větší vzdálenosti viděl Dieginu, avšak na rozdíl od Mveka jsem si se svojí ostýchavou pasivitou stihl podat ruku „jenom“ s laggou. O pár chvil dříve jsem se též představil s Hypospray, která nás s AVipem a Razerem také fotograficky zachytila. O mé účasti tak byly vytvořena nezvratné důkazy, snad jednou nebudu litovat. -)

 

(Rádoby -)) Křest rukopisu nové knihy „Svět zkázy“

 

Poté jsme zašli zpět do velkého sálu na po 21. hodině rozběhlou přednášku, resp. „křtění“ českého překladu nové (12. číslované z řady TNG) startrekovské knihy, na které ovšem kniha spolu s šéfem nakladatelství Laser nepřišli, -) takže se z polévání papíru svěcenou vodou vyklubala zajímavá diskuse s překladateli Vyslancem (vyskytujícím se i na SN) a Magistrem (shodou okolností členy Oktan Teamu) o nadějných plánech vydávání dalších ST knih v češtině v překvapivě velkém počtu titulů.

 

Afterparty (aneb Jak se umí bavit trekkies)

 

Následovala po 21:30 „afterparty“, která probíhala opět trochu jinak, než by mohl napovídat daný název, jenž naznačoval nějakou hromadnou oslavu, tanec apod. Místo toho se soutěžilo. Rozběhl se startrekovský knižní klon někdejší populární televizní soutěže Videostop – „Knihostop“.

Ačkoli jsem již pár (asi 7) ST knih také přečetl, netroufl jsem si do soutěže se přihlásit, i když někteří ze SN byli odvážnější (ale já je na tu dálku na pódiu všechny ani pořádně neviděl). Snad kdyby mě někdo více přemlouval, ale v životě holt člověk musí občas projevit vlastní iniciativu a chopit se příležitosti, jak by řekl Quark (barman a obchodník z chamtivého druhu ferengů ve startrekovém seriálu DS9). Škoda, snad příště nebo někdy jindy. :-)

 

Rozchod a nocleh

 

Poté jsme se rozešli. Já jsem nejprve navštívil toaletu, a když ji opustil, většina lidí z SN, se kterými bych se ještě byl býval rád rozloučil, bohužel už zmizela (aniž by použila transportér -))… V dálce jsem ještě viděl skupinku Yakuzzy a zřejmě Hypospray a Margha, ke kterým směřovali na nocleh.

Sám jsem tak rychle vyrazil k místu ubytování. Předem jsem měl z mapy nastudován směr, a jako student geografie jsem doufal v rychlou přímou cestu… Nezdržoval jsem se v šerosvitu pouličních lamp s opětovným lovením mapy. Bohužel se projevil můj „orientační smysl“. Na konci slepé ulice na a ne průchod v plotu…

Později jsem s jedním starším kolegou již našel správnou temnou úzkou cestu obklopenou živými ploty. Na hledané ulici jsme však přehlédli ve tmě za stromy méně výraznou tělocvičnu, která, postarší budova, ne žádná panelová „krabice“, ale ani majestátní sokolovna, připomínala z vnějšku spíše obytný dům. -)(  Naštěstí jsme zaslechli hlasité volání jedné z pořadatelů: „Ubytování na conu?“ Dívka za námi dokonce doběhla a dovedla nás na místo, kde i později hlídala dveře, když chtěl školník či správce již hned zavírat. V tělocvičně byla kupodivu i WC (a též sprcha) s umyvadlem, byť staré a ne zrovna luxusní, nicméně plně postačují k nečekané možnosti osobní hygieny. Lístek opravňující k placenému ubytování paradoxně alespoň po mě nikdo nechtěl. Na jednu stranu je to pochopitelné, když bylo zřejmě vše zaplaceno, a přitom nešlo o omezený počet lůžek, na druhou stranu se mohla vetřít i zcela nevítaná osoba, byť předstírání účasti na conu by asi nebylo snadné, pokud by vůbec věděla, oč jde… -)  Na zemi byly rozloženy dlouhé žíněnky, takže nakonec by asi nebyla potřeba ani karimatka.

 

 

 

Neděle 24.9.2006 – cesta domů (Voyage Home -))

 

Ráno jsme společně s Pikem a Jakobem a mj. zřejmě Badrazz zamířili zpět do metra C, kde jsem skupinu na Florenci opustil a pomalu se odebral autobusem k domovu. Ještě předtím v tělocvičně při chystání k odchodu jsem zaznamenal, že někteří si dali zbytky dortu ještě k snídani. Zřejmě nás, co jsme jej oželeli, bylo více, avšak ani jsem moc nelitoval. -) Pikovi jsem pochválil jeho napínavý román na pokračování Osud padající hvězdy, jenž na rozdíl od neméně zajímavého Mvekova Soudného dne tyranů již vycházel celý veřejně. Později jsem vysvětloval, že by vše bylo pro mě a mnohé další vysokoškoláky jednodušší, kdyby se akce konala o týden později, kdy bychom již byli ubytováni na koleji. Jenže každá škola má termín nástupu stejně jindy, někde, a v případě nižších stupňů škol snad všude, se stejně už vyučovalo… Šlo by tak o zbytečný ústupek a výhodu jen pro některé, navíc pouze pražské, studenty. A nocleh v tělocvičně, beztak jen na jednu noc, nebyl vůbec špatný. 

Z Florence jsem stihl nepříliš častou linku končící až v Josefově Dole, takže jsem musel dávat pozor, abych nepřejel Jablonec n. N., a neměl tak moc šancí dohonit stále ještě trochu trvající spánkový deficit. Neměl jsem již drobné, avšak kupodivu vypomohla s rozměněním (a uklidněním řidiče) vpředu sedící dáma. Zatímco jsem přijížděl domů, některým zřejmě ještě vrcholila „morning-party“… -)

 

Závěr

 

Po akci jsem byl velice spokojen a nadšen, ačkoli ostřílení účastníci, kteří léta navštěvují např. i poněkud hromadnější a delší letní setkání fanoušků sci-fi v Chotěboři, měli i určité výhrady. Já jako nováček a docela uzavřený, nespolečenský člověk jsem byl také rád, že jsem snad přeci jen důstojně navázal kontakt s některými dalšími přispěvateli z diskusního serveru StarNET, aniž bych se úplně znemožnil. Byť jsem se nedávno dozvěděl, že mé určité zamlknutí přehlédnuto nebylo… ;))

Každopádně mé radostné vnitřní pocity dlouho neutichly.

Mohly být sice např. nějaké přestávky mezi body programu a já jsem se mohl rozdvojit, abych stihl zaznamenat i např. dění v předsálí (jakési CCG a deskové hry) či zmiňované projekce v malém sále, avšak to už jsou jen nepodstatné drobnosti. -))

V úterý, po ubytování na kolej, jsem na podporu Littla ještě jednou zajel do Ládví, a koupil si jeden lístek na Nemesis, byť jsem věděl, že jej nevyužiji. -) Mé nadšení a velice kladné hodnocení dokumentují i příspěvky na StarNETu např. zde, tady, popřípadě zde. ;-) Ostatně po úspěchu organizátoři již plánují další CzT

 

Některé zajímavé odkazy

 

Oficiální stránky CzechTREKu

 

Diskusní fórum o setkávání fanoušků Star Treku na serveru StarNET

Reportáž z CzechTREKu 2006 na portálu pořadatelů z fanklubu Trekkies:TNG

Článek o české kinoderniéře Nemesis taktéž na Trekkies.cz

Diskusní fórum o portálu Trekkies.cz na StarNETu

Fotoreportáž od Hypospray a Margha na serveru Voyager.cz

Mirexova reportáž

Fotoreportáž Věry resp. SG1.cz týmu

Omiho fotky z CzT (Zkratka malými písmeny je též přihlašovacím jménem a heslem, viz např. tady.)

Ohlédnutí za CzechTREKem na magazínovém serveru Neviditelný pes

 

Co jsem již neviděl -)

 

To vám ještě nestačí, žádáte víc? -))

 

 

 

Zpět

Nahoru

Dolů

Obsah

Hlavní stránka